W świecie tej gry wszyscy kochają pizzę. Na tyle mocno, że istnieje kanał telewizyjny poświęcony wyłącznie informacjom i newsom dotyczącym tego dania. Dzięki wiadomościom możemy się dowiedzieć na przykład tego, że odkryto biedronkę, która wydziela woń świeżo upieczonej pizzy, przez co została uznana za gatunek zagrożony. Te zmyślone, choć całkiem pocieszne, ciekawostki stanowią jedynie dodatek do rozgrywki polegającej na pieczeniu i sprzedawaniu pizzy.
Przygoda z pizzerią rozpoczyna się w pustym lokalu i z zaledwie kilkoma podstawowymi składnikami w kuchni. Klienci przychodzą pojedynczo, jednak ich zamówienia potrafią zbić z tropu. Niektórzy po prostu wymienią, co chcą mieć na upieczonym placku, inni... Cóż. Zdarza się, że ktoś pomyli cebulę z rzepą, poprosi o pizzę Jokera (bakłażan, papryka i pepperoni) albo zażyczy sobie na randkę pizzy z cebulą i anchois. Zamówienia trzeba odczytywać bardzo dokładnie, ponieważ część z osób odwiedzających restaurację będzie określać liczbę cięć, stopień wypieczenia i dodatki, jakie mają się znaleźć na jednej i drugiej połowie. Bywa podchwytliwie i zabawnie, niestety każda pomyłka negatywnie wpłynie na wysokość zarobku.
Za wszystkie składniki płacimy w momencie położenia ich na surowy placek. Centy i dolary uciekają z całkowitej kwoty, jaką aktualnie dysponujemy, dlatego trzeba przestrzegać złotej zasady, aby na jednym kawałku pizzy umieścić tylko trzy dodatki jednego rodzaju (łącznie osiemnaście). W zachowaniu proporcji pomaga specjalny szablon dzielący pizzę na sześć równych części. Z czasem warto pokupować automatyczne nakładanie składników. Tego typu ulepszenia są drogie, ale znacznie przyśpieszają wykonanie pizzy i pozwalają na przyjmowanie większej liczby zamówień z dostawą do domu.
W grze znajduje się indeks pizz i składników, do którego można zajrzeć w dowolnym momencie, jeśli zapomnimy, co nakłada się na pizzę o nazwie słony żeglarz albo które dodatki zaliczają się do owoców. Ponadto nasz kucharz posiada tablet, a w nim kilka różnych zakładek, między innymi tę z opiniami o lokalu oraz osiągnięciami (liczonymi w setkach) podzielonymi na kategorie związane i niepowiązane z fabułą. Natomiast w 4. rozdziale otrzymujemy dostęp do ogródka, w którym można hodować świeże (własne!) warzywa. Po ponad 20 godzinach rozgrywki nie czuję przesytu tymi wszystkimi dodatkowymi opcjami, ponieważ praca na kuchni nie ulega zmianie. Jedynym jedzeniem, jakie przygotowujemy, jest pizza. Gdyby odbiorca musiał wydawać jeszcze inne potrawy kuchni włoskiej lub wyciskać soki, po jakimś czasie rozgrywka mogłaby się stać ciut przytłaczająca. Tutaj wszystko kręci się wokół pizzy, a główne wyzwanie polega na odblokowywaniu kolejnych dodatków i ulepszeń.
W trakcie przyrządzania pizzy musimy zwracać uwagę na poziom zadowolenia (zniecierpliwienia?) klienta, a także na godzinę, jeżeli zaakceptowaliśmy zamówienia z aplikacji. Chodzi o to, że zamówienie z dowozem trzeba zrealizować jednocześnie z tym złożonym bezpośrednio w lokalu, ponieważ nie możemy wejść do kuchni, nie mając klienta na miejscu. Na początku uznawałam to za wadę, niemniej jednak ten element zarządzania czasem sprawia, że rozgrywka stale emocjonuje (na szczęście nie denerwuje).
Good Pizza, Great Pizza to przytulny symulator pizzerii, który w moim mniemaniu przebija serię Cook, Serve, Delicious! i cudownie poprawia nastrój. Za wykonanie tej produkcji odpowiada pochodzące z Los Angeles studio TapBlaze.
Przesympatyczny i uzależniający symulator pizzerii. W grze odblokowujemy kolejne dodatki, ulepszenia i przygotowujemy przepyszne pizze dla głodnych klientów. Byle szybko, aby nie stracić napiwku!
Producent i wydawca: TapBlaze
Rok: 2023
Regularna cena (Steam): 45,99 zł
Ocena (Steam): bardzo pozytywna (+2k recenzji)
8/10
Spędziłam w tej grze już kilkadziesiąt godzin i nadal nie jestem nią zmęczona. Nie chodzi oczywiście o to, że dłuższe gry męczą, tylko o to, że w Good Pizza, Great Pizza powtarzamy w kółko tę samą czynność. Jednak dążenie do zdobycia ulepszeń i udekorowaniu lokalu sprawiają, że gra wciąga na dłużej. Nawet ta bzdurna fabuła, jak ją określiłam, potrafi realnie zaintrygować!
Jeśli piszesz o grach i masz chęć wspólnie coś stworzyć lub jesteś niezależnym twórcą gier i chcesz, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, napisz na adres: narwana.games@gmail.com
© Narwana Games 2024