Narwana Games - logo. Naciśnij, aby powrócić do strony głównej.
Ikona koperty. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Kontakt".
Ikona filiżanki z herbatą. Naciśnij, aby przejść do podstrony "O mnie".
Ikona klawiatury. Naciśnij, aby przejść do poradników (przekierowanie na Steam).
Ikona pada do gier. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Recenzje".
Ikona gazety. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Newsy i dema".
10 lutego 2023

Insomnia: Theater in the Head - pomożesz zasnąć głównej bohaterce gry?

Jeżeli czasem nie potrafiliście zasnąć, rozmyślając o przeszłości lub zastanawiając się, co sądzą o was inni ludzie - prawdopodobnie przydarzyło się to każdemu - szybko utożsamicie się z miotającą się w łóżku protagonistką.

 

Młoda kobieta cierpi na bezsenność, a w jej głowie dosłownie rozgrywa się teatr dźwięków, kolorów i przeżyć, w którym uczestniczą zwierzęta, rzeczy znajdujące się w domu bohaterki oraz fragmenty tego, co ujrzała w mediach społecznościowych. To barwne przedstawienie reżyseruje mała skrzatka o niebieskich włosach - wdzięczne, ale jakże nieznośne ucieleśnienie bezsenności. Hałasuje i dokucza, nakręca wewnętrzny dialog, a twarz dziewczyny, w odpowiedzi na te ekscesy, wykrzywiają grymasy niezadowolenia.

 

To barwne przedstawienie reżyseruje mała skrzatka o niebieskich włosach.

 

Zrzut ekranu z gry Insomnia: Theater in the Head

 

Grę Insomnia: Theater in the Head można podsumować paroma słowami: to krótka, kreatywna i bardzo życiowa gra. Choć nigdy nie zmagałam się z dłużej trwającymi zaburzeniami snu, nie ma co ukrywać, że ciemność i cisza sprzyjały czasem niechcianemu napływowi myśli albo niepotrzebnemu rozpamiętywaniu jakichś sytuacji sprzed lat, a czas na sen niepostrzeżenie się kurczył. Dzięki temu, że ekran jest podzielony na dwie części, odbiorca stale może obserwować główną bohaterkę przewracającą się z boku na bok i na wpół przytomną, lecz nadal mającą trudności z zaśnięciem. W środku nocy przywołuje zdarzenia z przeszłości i przejmuje się opiniami osób, których w rzeczywistości nawet nie zna. Ponadto odczuwa trudną do odparcia potrzebę przewijania treści w serwisie przypominającym Instagram. Łatwo pomyśleć wówczas, że było się w tym miejscu.

 

Po prawej stronie ekranu widzimy to, co można uznać za odrobinę surrealistyczne obrazy tętniące w głowie dziewczyny. To także przestrzeń służąca do interakcji z różnymi obiektami i rozwiązywania w ten sposób niezbyt skomplikowanych łamigłówek. Jeżeli jednak któraś z zagadek okaże się dla gracza zbyt zawiła, może odkryć podpowiedź, najeżdżając kursorem na czarny obszar nad głową postaci. Niektóre łamigłówki są typowo zręcznościowe, na przykład ta, w której cały obszar po prawej stronie obraca się, a wraz z nim meble i dekoracje zapożyczone z sypialni bohaterki. Wszystkie te rzeczy należy usunąć, klikając na nie, ale im mniej małych przedmiotów zostaje, tym trudniej w nie trafić, bo podskakują coraz szybciej i chaotyczniej, jakby żyły własnym życiem. Inne zagadki nie są tak oczywiste i nad rozwiązaniem trzeba się zastanowić. Przykładem niech będzie zadanie polegające na przeprowadzeniu przez pokój pomarańczowej piłeczki, w odpowiednim momencie - i w prawidłowej kolejności - wysuwając bądź przesuwając obiekty, po jakich przetoczy się owa piłeczka, aż wpadnie do dziupli w drzewie.

 

Zrzut ekranu z gry Insomnia: Theater in the Head

 

Podobały mi się puzzle. Za każdym razem, bo były cztery rundy, musiałam ułożyć je inaczej. Pierwsza układanka, najprostsza, pozwalała na zamienianie dwóch fragmentów miejscami, ale już trzecia, nieco trudniejsza, wymagała przesuwania puzzli przy wykorzystaniu pustego pola, co wbrew pozorom i pomimo małej liczby kawałków okazało się dosyć skomplikowane, zwłaszcza że jeden podwójny fragment pozostawał zablokowany.

 

Jako ciekawostkę dodam, że w grze często pojawia się owca. Liczenie owiec jest wątpliwą metodą na przyśpieszenie zasypiania, wobec czego nie zdziwiłabym się, gdyby wykorzystanie tutaj owcy było czysto prześmiewcze.

 

Niezaprzeczalną zaletą gry jest właśnie ta łatwość, z jaką przychodzi utożsamienie się z protagonistką, ale chodzi też o swego rodzaju wewnętrzne ukojenie i chwilę refleksji nad tym, czego nie można już zmienić i z czym musimy się pogodzić. Natomiast warto mieć na uwadze to, że bezsenność może być objawem depresji. Insomnia: Theater in the Head to lekko ponad godzina wciągających łamigłówek i puzzli w rewelacyjnej oprawie graficznej. Wszystko jest ręcznie narysowane i utrzymane w granatowo-pomarańczowej kolorystyce. Za cenę 11 złotych naprawdę warto dorzucić ten tytuł do swojej biblioteki i przekonać się, czy złośliwa skrzatka jest tylko złośliwa, czy pomoże bohaterce w uporządkowaniu pewnych spraw.

Ślicznie narysowana gra wskaż i kliknij podejmująca temat bezsenności. Bohaterka rozpamiętuje sytuacje z przeszłości, przez co nie potrafi zasnąć, a w jej głowie rozgrywa się przedziwny spektakl.

 

Producent i wydawca: Perfect Day Studio

Rok: 2022

Regularna cena (Steam): 11,24 zł

Ocena (Steam): przytłaczająco pozytywna (+1k recenzji)

8/10

Podsumowanie

Mała, urokliwa produkcja, której raz nawet udało się doprowadzić mnie do łez. Szybko utożsamiłam się z główną bohaterką i zrobiłam własny "rachunek sumienia". Wielokrotnie bałam się (nadal boję) opinii innych ludzi, często myślałam o jakichś sytuacjach, na jakie nie miałam już wpływu. Insomnia: Theater in the Head to perełka, którą warto mieć w swojej bibliotece.

Jeśli piszesz o grach i masz chęć wspólnie coś stworzyć lub jesteś niezależnym twórcą gier i chcesz, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, napisz na adres: narwana.games@gmail.com

© Narwana Games 2024

Recenzje

Newsy i dema

O mnie

Kontakt