Narwana Games - logo. Naciśnij, aby powrócić do strony głównej.
Ikona koperty. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Kontakt".
Ikona filiżanki z herbatą. Naciśnij, aby przejść do podstrony "O mnie".
Ikona klawiatury. Naciśnij, aby przejść do poradników (przekierowanie na Steam).
Ikona pada do gier. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Recenzje".
Ikona gazety. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Newsy i dema".
05 sierpnia 2023

Whispers in the West - kryminalne zagadki Dzikiego Zachodu

Rozwiązywanie zagadek w grupie jest jeszcze przyjemniejsze niż rozwiązywanie ich samodzielnie. Przenieśmy się zatem wraz z przyjaciółmi na Dziki Zachód, do małego miasteczka o nazwie Brimstone, w którym jest więcej pijaczków niż zacnych dam. Miasteczka, w którym poczciwi i ciężko pracujący ludzie mogą okazać się złoczyńcami, jeśli nie zdołają pohamować żądzy zemsty.

 

Burmistrz Wyatt powołał do życia grupę odpowiedzialną za utrzymanie w mieście porządku, jako że porządek - często w sposób niekontrolowany - jemu wymyka się z rąk. Do tego czteroosobowego grona należą szeryf William Hart, wyjęta spod prawa Jessebelle Vega, kowboj Jack Jones oraz zastępczyni szeryfa Wendy Watson. O ile naturalnym jest, że zawody szeryfa i jego podwładnej wymagają od nich dbania o bezpieczeństwo Brimstone, o tyle wspomagający ich działania banitka i kowboj należą raczej do postaci potrafiących uzyskać przydatne informacje przy użyciu środków niemających nic wspólnego z autorytetem.

 

 

Każdy protagonista posiada jeden unikatowy przedmiot mogący przyspieszyć rozwiązanie sprawy i pomóc w odblokowaniu kolejnych poszlak bądź zdobyciu twardych dowodów. Co ciekawe, postacie poboczne różnorako reagują na protagonistów, na przykład bankier i barman nie zawsze są skłonni porozmawiać z Jessebelle, natomiast stali bywalcy barów chętnie zdradzą rozmaite sekreciki, widząc broń Jacka. Prawdopodobnie największą moc sprawczą ma zastępczyni szeryfa. Wendy potrafi badać zebrane przedmioty i ślady, a następnie wyciągać (nierzadko) kluczowe dla sprawy wnioski zawężające wybór podejrzanych.

 

 

Miejscowi to dość ciekawie napisane charaktery i trudno jednoznacznie określić, kto jest dobry, a kto zły. We wszystkich wydanych epizodach możemy odwiedzać ich w dowolnej kolejności i w dowolnym momencie, choć trzeba mieć na uwadze, że są oni mniej lub bardziej skłonni współpracować z detektywami. Poza wcześniej wspomnianymi bankierem, barmanem i burmistrzem stałymi mieszkańcami Brimstone są rzeźniczka, ksiądz, kowal, górnik, brygadzista oraz kilku moczygębów. Jednak do miasteczka przybywają w odwiedziny także bohaterowie trzecioplanowi. Nie tylko wprowadzają powiew świeżości do rozgrywki, ale i często bywają zamieszani w sprawy wymagające wyjaśnienia.

 

Wieloetapowe śledztwa i dużo, dużo czytania

 

Whispers in the West to rewelacyjnie napisana gra detektywistyczna dla 1 do 4 osób. Od strony rozgrywki tytuł ten można z powodzeniem umieścić na półce wraz z innymi produkcjami z kategorii wskaż i kliknij, choć w tym wypadku odbiorca może korzystać również z klawiatury. Gra polega na dedukowaniu i nie podsuwa na złotej tacy dowodów ani wniosków. To, co otrzymujemy, musimy odpowiednio powiązać z postaciami i zdarzeniami. I czasem może zdarzyć się tak, że do samiusieńkiego podsumowania nie będziemy do końca pewni, czy mieliśmy rację, co zapewnia dreszczyk emocji i gwarantuje ogrom satysfakcji, jeżeli okaże się, iż tę słuszność rzeczywiście mieliśmy.

 

 

Podoba mi się to, że wszystkie obiekty i postacie znajdujące się w ekwipunku można pokazać swojemu rozmówcy i w ten sposób go "przemaglować", by dowiedzieć się, co sądzi o różnych rzeczach i osobach. Wydaje się, że był to dobry sposób dla twórców na uniknięcie konieczności projektowania większej liczby lokalizacji i punktów zainteresowania. Gracze nie muszą poruszać się wspólnie po miasteczku. W jednym momencie mogą być w innych lokalizacjach i prowadzić konwersacje z innymi bohaterami. Należałoby w tym miejscu wspomnieć, że warto się skupić i z uwagą wczytywać w dialogi. Nie zniechęcajcie się dużą ilością czytania, bo fabuła wciąga niczym pierwszy sezon Westworld *nostalgiczne westchnienie* dzięki intrygującym wydarzeniom, tyle że zamiast wątków fantastycznonaukowych mamy tutaj pochłaniające śledztwa.

 

Ukończenie jednego rozdziału zajmuje od półtorej do dwóch godzin. Czas ten wydłuży się, jeśli sprawa nie została rozwiązana w całości po jednym podejściu, ponieważ epizody są podzielone na trzy dni i należy prawidłowo odpowiedzieć na trzy pytania (przy czym udzielenie błędnych odpowiedzi nie oznacza niemożności zakończenia rozdziału). Kiedy uznamy, że mamy wszystko, przechodzimy do podsumowania i oglądania krótkich przerywników filmowych. To dzięki nim dowiadujemy się o poprawności naszych osądów. Po uzyskaniu maksimum punktów warto kliknąć w przycisk "What Happened?", by jeszcze głębiej wejść w umysły złoczyńców i poznać ich motywacje.

 

 

Jedna kopia gry, rozrywka dla czterech osób

 

W ramach podstawowej wersji gry, a kosztuje ona 22,99 złotych, dostępne są 2 sprawy - krótsza, taka na rozgrzewkę, traktuje o skradzionym obrazie burmistrza. Z kolei sprawa pełnowymiarowa jest już znacznie bardziej wymagająca i opowiada o włamaniu do banku, z którego znikły nie tylko pieniądze, ale i ważne dokumenty. Osoby zaproszone do wspólnej rozgrywki nie muszą kupować nic - wystarczy, że zainstalują bezpłatne demo i otrzymają kod do poczekalni. Podobnie jest w przypadku DLC zawierającego 5 kolejnych spraw (każdą z nich można kupić też osobno, choć cenowo nie bardzo się to opłaca) - kopię musi posiadać jedna osoba. Trudno nie docenić takiego podejścia i prawdopodobnie przyczyni się ono do znacznie większej popularności Whispers in the West.

 

 

Produkcja została pomysłowo zrealizowana i spełnia swoje zamierzenia. Dopieszczony styl graficzny przykuwa uwagę i oddaje klimat Dzikiego Zachodu dzięki ciepłej tonacji barw, a także zmyślnie użytym teksturom nadającym wrażenie "brudu" i surowości. Choć sama aplikacja gry chwilami wydaje się nieco niestabilna i zalicza spadki klatek na sekundę, to przez większość czasu jednak działa poprawnie i nie funduje przykrych niespodzianek. Istotniejszy problem upatruję w wychodzeniu dymków z dialogami poza krawędź ekranu, kiedy inny gracz, z jakim jesteśmy w jednej lokalizacji, rozmawia z postacią poboczną, przez co nie można wygodnie odczytać rozmowy. To na szczęście też nie zdarza się nagminnie, ale jest to coś, co mogłoby zostać poprawione.

 

Szczerze zachęcam do sprawdzenia Whispers in the West. Najlepiej z osobą towarzyszącą, ponieważ omawianie z kimś na bieżąco świeżych tropów, a następnie łączenie wszystkiego w spójną historię, podwaja, a może nawet i potraja, radość czerpaną z rozgrywki.

Wciągająca i tętniąca Dzikim Zachodem gra detektywistyczna podzielona na siedem epizodów. Do rozgrywki można zaprosić za darmo do trzech przyjaciół - wystarczy, że zainstalują bezpłatne demo.

 

Producent: Infinite Whys
Wydawca: Infinite Whys, Wings
Rok: 2023
Regularna cena (Steam): 22,99 zł
Ocena (Steam): brak podsumowania (8 recenzji)

8/10

Podsumowanie

Whispers in the West to świetna opcja dla osób, które poszukują tanich gier z trybem kooperacji i lubią rozwiązywać zagadki. Mamy tu wszystko, czego można by było oczekiwać od tego typu produkcji: przyzwoitą oprawę audiowizualną, intrygującą fabułę, angażujące śledztwa oraz przyjemną rozgrywkę umożliwiającą m.in. przypinanie najważniejszych informacji.

Jeśli piszesz o grach i masz chęć wspólnie coś stworzyć lub jesteś niezależnym twórcą gier i chcesz, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, napisz na adres: narwana.games@gmail.com

© Narwana Games 2025

Recenzje

Newsy i dema

O mnie

Kontakt