Narwana Games - logo. Naciśnij, aby powrócić do strony głównej.
Ikona koperty. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Kontakt".
Ikona filiżanki z herbatą. Naciśnij, aby przejść do podstrony "O mnie".
Ikona klawiatury. Naciśnij, aby przejść do poradników (przekierowanie na Steam).
Ikona pada do gier. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Recenzje".
Ikona gazety. Naciśnij, aby przejść do podstrony "Newsy i dema".

Jak wypada Morderstwo w Orient Expressie? [Demo]

18 października 2023

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie to przygodowa gra detektywistyczna stworzona na podstawie jednej z najsłynniejszych powieści Agathy Christie o tym samym tytule. Postać niezwykle skutecznego detektywa Herkulesa Poirota pojawiła się w ponad 30 książkach tej brytyjskiej autorki, kilkunastu ekranizacjach i kilku grach komputerowych. Najnowsza produkcja od studia utworzonego przez Microids dokłada cegiełkę do dziedzictwa żyjącej na przełomie XIX i XX wieku pisarki, lecz w unowocześnionej formie.

 

Morderstwo w Orient Expressie ukaże się w sprzedaży dosłownie za chwilę, bo już 19 października 2023 roku. Dostępne w ramach festiwalu Steam Next Fest demo trwało prawie półtorej godziny i pokazało dostatecznie dużo, by zachęcić lub zniechęcić do zakupu pełnej wersji. Zdecydowanie należę do grupy osób, którym przedsmak gry bardzo się spodobał i z pewnością nabędą swoje kopie.

 

O czasie akcji dowiadujemy się już w pierwszej scenie. Jest 17 grudnia 2023 roku, godzina 9 rano. Przyznam, że nie zwróciłam uwagi na dopisek w górnym rogu ekranu i jakież wielkie było moje zdziwienie, gdy ujrzałam w jednym z przedziałów nowoczesny telefon komórkowy. Wnętrze luksusowego pociągu, który musiał tymczasowo przerwać swoją podróż ze względu na zasypane śniegiem tory, zdecydowanie pasowałoby swoim charakterem do pierwszej połowy XX wieku. Choć w niektórych łazieneczkach sąsiadujących z sypialnianymi przedziałami można się natknąć na przykład na butelkę łudząco podobną do szamponu Head & Shoulders, można też obejrzeć staromodne żelazko do stylizacji włosów albo wosk do wąsów, którego etykieta nawiązuje do stylu vintage.

 

Zrzut ekranu z demo gry Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

 

Herkules Poirot jest jednym z dwudziestu paru pasażerów pociągu Orient Express. W tę niedużą grupę wliczyć należy zarówno podróżnych, jak i pracowników. To niedużo, jednak pociąg nie jest długi i w jego skład wchodzą tylko dwa wagony odpowiadające klasom pierwszej i drugiej. Ponadto detektyw będzie musiał porozmawiać z każdą podróżującą osobą, o czym świadczyłby spis postaci znajdujący się w osobnej zakładce obok ekwipunku, wskazówek i ustawień gry. Co więcej, przy wszystkich bohaterach drugoplanowych - nie bez powodu - trzeba uzupełnić narodowość, wiek oraz zawód. Część z tych informacji może posłużyć później jako trop w tytułowej sprawie, czyli morderstwa, jakie zostało popełnione w pociągu Orient Express.

 

Pierwszą kluczową postacią, z którą konfrontuje się Herkules Poirot, jest Monsieur Bouc, jego dawny znajomy. To on informuje głównego bohatera o śmierci jednego z pasażerów. Niejaki pan Ratchett, z pochodzenia Amerykanin, miał zostać ugodzony nożem i pozostawiony na swoim łóżku w przedziale numer 203. Nawiasem mówiąc, w oryginale Poirot najpierw otrzymał od Ratchetta zlecenie na wykrycie autora listów z pogróżkami, a dopiero później pozbawiono go (Ratchetta) życia. Bądź co bądź, detektyw wkracza na miejsce zbrodni. Przy ciele czuwa doktor Constantine. Medyk, który już dokonał wstępnych oględzin zwłok, zachęca Poirota do zrobienia tego samego. Detektyw naciąga na dłonie lateksowe rękawiczki i przystępuje do działania. Chce przyjrzeć się nie tylko panu Ratchettowi, ale również znajdującym się w jego przedziale przedmiotom. Jest ich całkiem sporo. Leki nasenne, podarte zdjęcie w koszu na śmieci (je należy poskładać niczym puzzle w trybie podglądu), pusta szklanka z białym osadem na dnie. Poirotowi wydaje się intrygujące to, że zasuwka w drzwiach łączących przedziały numer 203 i 204 jest odsunięta. Potencjalnie mogła być to droga ucieczki dla sprawcy.

 

Zrzut ekranu z demo gry Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

 

W tym miejscu warto zatrzymać się przy mapie myśli, planszy łączącej wszystkie wątki oraz bieżące zadania. Niektóre kwestie mogą wymagać od odbiorcy podjęcia decyzji, natomiast mi najbardziej podoba się możliwość łączenia ze sobą strzępków informacji i dedukowanie. Wydaje się, że gra nie zamierza karać gracza za błędne ułożenie wydarzeń. Aby kontynuować rozgrywkę, trzeba przeciągnąć kafelki na odpowiednie pola, a jeśli poczujemy, że utknęliśmy, wystarczy przejść do panelu podpowiedzi dostępnego pod klawiszem T (wersja pecetowa). Ogólnie rzecz biorąc, mapa myśli to dobrze zaprojektowane narzędzie pomagające w uporządkowaniu wszystkiego, czego zdołaliśmy się do tej pory dowiedzieć. Udanej dedukcji za każdym razem gratuluje sam detektyw w niezwykle pociesznej pozie zwycięstwa.

 

Zrzut ekranu z demo gry Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

 

W ciągu kolejnej godziny Herkules Poirot przesłuchuje pasażerów powiązanych zawodowo z panem Ratchettem i obsługę pociągu. Dialogi są wyśmienicie napisane i gdzieniegdzie, w odpowiednich momentach, doprawione szczyptą humoru. O dubbingu także mogłabym się wypowiadać w samych superlatywach. Profesjonalny, wiarygodny, pełen naturalnych (choć odgrywanych) emocji. Jeśli chodzi o stronę wizualną, całość prezentuje się miło dla oka. Może poza nieco przestarzałą animacją otwierania drzwi. Z kolei ekrany ładowania wykorzystano na ciekawostki o życiu i twórczości Agathy Christie. Bardzo doceniam ten pomysł!

 

Ostatnią rzeczą, jaką powinno się wiedzieć przed zakupem Morderstwa w Orient Expressie, jest to, że poza scenariuszem wiernym pierwowzorowi, gra zawiera dodatkowe śledztwo. Po zakończeniu znanym z książki na odbiorcę czeka jeszcze parę godzin gry, a zapowiedzią drugiego dochodzenia jest odnalezienie w toalecie w pociągu nieprzytomnej kobiety. Joanna Locke, podobnie jak Poirot, jest detektywem. Młoda śledcza bada sprawę zaginięcia kilkuletniej Daisy z 2019 roku. Poza tym Joanna to druga grywalna postać, której droga w interesujący sposób skrzyżuje się ze ścieżkami przemierzanymi przez Herkulesa Poirota. Przypominam - premiera już 19 października.

Najnowsze wpisy

Moje poradniki

Poradniki tworzę z przyjemnością i wielką starannością. Właściwie chciałabym tworzyć ich jeszcze więcej. Te, które wykonałam w przeciągu kilku ostatnich lat, są dostępne na Steam dla gier
z serii Life is Strange i następujących tytułów: Florence, Tell Me Why, The Walking Dead: The Final Season.

SPRAWDŹ

Jeśli piszesz o grach i masz chęć wspólnie coś stworzyć lub jesteś niezależnym twórcą gier i chcesz, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, napisz na adres: narwana.games@gmail.com

© Narwana Games 2024

Recenzje

Newsy i dema

O mnie

Kontakt