Jeszcze półtora roku temu nie pomyślałabym, że Netflix będzie mi służyć do czegoś innego poza oglądaniem filmów i seriali. Jednak po przejściu Immortality, tytułu bardzo zbliżonego do filmu, pobrałam następną grę. A potem kolejną i kolejną. Choć niektórzy nienawidzą grać na telefonie, co jestem w stanie zrozumieć, osobiście należę do osób, które od czasu do czasu lubią pograć w coś na mniejszym ekranie.
Katalog gier Netfliksa jest zaskakująco bogaty w jakościowe, uwielbiane przez graczy i nagradzane tytuły. Nie brakuje w nim również kart, planszówek i produkcji w stylu "dopasuj trzy". Poniżej przedstawiam zestawienie gier, które warto pobrać na swoje urządzenie. Tekst jest kierowany głównie do osób, które już posiadają abonament w tej usłudze streamingowej, jako że wykupowanie Netfliksa jedynie ze względu na gry wydaje się mało prawdopodobne. To w końcu dodatek do oferty filmowo-serialowej, za który, co istotniejsze, nie trzeba dopłacać osobno.
1. Before Your Eyes
Listę otwiera tytuł, który porządnie ścisnął mnie za gardło. Before Your Eyes to wzruszająca produkcja opowiadająca o czyimś zwykłym - niezwykłym życiu. Pomiędzy scenami wymagającymi drobnych interakcji spotykamy się z przewoźnikiem dusz ukazanym jako antropomorficzny kocur, jednakże najciekawszą rzeczą zastosowaną w grze jest mechanika oparta na mruganiu w odpowiednich momentach. Kamera wyłapuje ruch powiek, co przykładowo pozwala na przejście do następnego fragmentu. Jest to coś, z czym nie spotkałam się w żadnym innym tytule, a na urządzeniu mobilnym nie musimy się martwić o dostęp do aparatu. Ogromnie polecam tę krótką i wyciskającą łzy produkcję, tylko przygotujcie sobie pudełko chusteczek!
2. Braid, Anniversary Edition
Kilkanaście lat po premierze Braid ukazała się edycja rocznicowa tej gry z cudownie podkręconą oprawą graficzną. Produkcja od razu wjechała na Netfliksa i długo nie zastanawiałam się nad jej pobraniem. To fantastycznie udźwiękowiona gra logiczna, której głównym bohaterem jest Tim. Postać przemierza różne światy w poszukiwaniu swojej księżniczki, a w każdym rozdziale musi dostosować się do nieco innych zasad rządzących otoczeniem. W jednym ze światów platformy i wrogie zwierzęta poruszają się tylko wtedy, kiedy porusza się Tim, w innym gracz musi kooperować z cieniem Tima powstającym po cofnięciu czasu. Zagadki są trudne, ale główkowanie zawsze umila przepiękna muzyka.
3. Highwater
O ile nie przepadam za turowym systemem walki, w Highwater zupełnie mi on nie przeszkadzał z uwagi na różnorodne plansze i przeciwników posiadających unikalne umiejętności. Poza tym jest to gra przygodowa, a nie czysto strategiczna, więc poza okazyjnym łomotem mamy tutaj eksplorację i podróżowanie pontonem, podnoszenie znajdziek i bogatą fabułę. Głównym bohaterem jest nastoletni Nikos, który wraz z grupą przyjaciół chce uciec przed katastrofą klimatyczną (w momencie rozpoczęcia gry nadal trwają przygotowania do ewakuacji bogaczy) na Marsa. To wciągająca i warta uwagi przygoda będąca częścią nienazwanej serii tworzonej przez Demagog Studio.
4. Immortality
Niezwykłe i filmowe doświadczenie, które tak naprawdę rozpoczęło moją "przygodę" z grami na Netfliksie. Immortality przybliża proces powstawania trzech filmów z Marissą Marcel (fikcyjną aktorką) w rolach głównych. Jej dwa pierwsze filmy ukazały się w latach 1968 i 1970, a trzeci, realizowany w 1999 roku, nigdy nie doczekał się swojej premiery. Rozgrywka polega na przeskakiwaniu pomiędzy scenami z tych trzech okresów i wyszukiwaniu następnych klipów poprzez przytrzymywanie palcem postaci lub dowolnego (wyróżniającego się) przedmiotu. Znalezienie wszystkich wideo zajmuje kilka godzin, a spokojne oglądanie scen co jakiś czas przerywa coś... bardzo niepokojącego. Immortality to twór trudny w odbiorze, ale jakże genialnie wykonany.
5. Paper Trail
To najnowsza gra, jeśli chodzi o tę listę gier z Netfliksa. Zauroczyłam się stylem wizualnym Paper Trail już wiele miesięcy temu, kiedy sprawdzałam jej wersję demonstracyjną na Steam. Wcielamy się w 18-letnią Paige pragnącą studiować astrofizykę. Z jakiegoś powodu ten pomysł nie podoba się jej rodzicom, dlatego dziewczyna postanawia napisać list pożegnalny i uciec z domu w pogoni za marzeniami. Odbiorca musi rozwiązywać łamigłówki i przechodzić od poziomu do poziomu. Najbardziej wyjątkowe w Paper Trail jest to, że plansze można zawijać jak kartkę do składania origami. Zaginanie rogów i składanie planszy na pół odsłania przed graczem elementy, jakich może użyć do utorowania sobie przejścia. Poziom skomplikowania łamigłówek jest mniejszy od tych charakteryzujących Braid. Przepiękny tytuł.
6. Reigns: Three Kingdoms
Rozgrywka w Reigns: Three Kingdoms polega na przesuwaniu kart w lewą lub prawą stronę, ale nie bez pomyślunku! Każda taka drobna decyzja to odpowiedź na problem bądź zapytanie i wpływa ona na cztery wskaźniki zawieszone w górnej części ekranu (zapasy żywności, relacje ze społeczeństwem, wojskiem i religią). Jeśli wyzerujemy którąś ze statystyk albo wzmocnimy ją do maksimum, grę będziemy musieli rozpocząć na nowo. Jeśli chodzi o sam rys fabularny, przenosimy się do do antycznych Chin, żeby prześledzić losy dynastii Han i mieć wpływ na jej rozwój oraz... upadek. Poza rozgrywaniem licznych scenariuszy gracz bierze udział w podbojach terytoriów. Z żalem dobrnęłam do zakończenia, jako że spodobała mi się ta konkretna formuła rozgrywki.
7. Storyteller
Co by było, gdyby księżniczka zamieniona w żabę została odrzucona przez księcia? Gdyby królowa poślubiła barona, który ocalił ją przed smokiem, za którego sam się przebrał? Storyteller oferuje serię krótkich historyjek - prozaicznych i takich inspirowanych biblią, legendami oraz baśniami. Zadaniem gracza jest samodzielne układanie ich na podstawie tytułu, liczby okienek, dostępnych postaci oraz wydarzeń. Przykładowo musimy ułożyć historię 6-stronicową o tytule: "Adam jest świadkiem śmierci swojej miłości". W dolnej części ekranu widzimy postacie Adama i Ewy, a także dostępne sytuacje: miłość, osąd, kuszenie, zmartwychwstanie. Odbiorca musi rozwikłać kolejność zdarzeń i prawidłowo osadzić w nich bohaterów. Jest sporo kombinowania i sporo zabawy, gdyż Storyteller stoi zdecydowanie bliżej komedii niż tragedii.
8. Twelve Minutes
Na temat tej gry przeczytałam z tuzin mało przychylnych opinii, ale mi BARDZO się ona podobała. To gra o pętli czasowej trwającej dokładnie 12 minut. Zwyczajny mężczyzna powraca do domu. Jego żona przygotowała kolację przy świecach i deser. Chciałaby się z nim podzielić jakąś wspaniałą nowiną. To wieczór, który powinien być piękny i niezapomniany, jednak w którymś momencie do mieszkania pary wpada uzbrojona postać. Nieznajomy najpierw podał się za policjanta, a potem wtargnął do środka i obezwładnił małżeństwo. I nagle główny bohater, ten, który przyszedł po pracy do domu, budzi się na kuchennej podłodze. Partnerka bierze prysznic i nuci jakąś wesołą melodię. Rozpoczęła się kolejna pętla. Zadaniem gracza jest wykonywanie różnych nowych akcji, aby zmienić coś w pętli albo zdobyć ważne informacje. Mnie ta historia pochłonęła, pomimo że też nie należy do najłatwiejszych, jeśli chodzi o fabułę i interpretację dostępnych zakończeń.
9. Valiant Hearts: Coming Home
Z kolei ta produkcja podobno nie dorównuje pierwszej części, czyli Valiant Hearts: The Great War. Nie wiem, nie grałam, za to przeszłam dostępną na Netfliksie Valiant Heart: Coming Home i uważam, że jest to co najmniej niezła gra. Opowiada ona o losach różnych bohaterów podczas ostatniego okresu I wojny światowej. Na zmianę sterujemy młodym żołnierzem, lotnikiem, marynarzem i sanitariuszką, której towarzyszy pies. Rozgrywka polega na rozwiązywaniu łamigłówek, unikaniu zagrożeń i eksploracji otoczenia. Niekiedy ścieżki protagonistów przecinają się, zaś animowane przerywniki potrafią chwycić za serce. Poza tym jest to przepięknie zilustrowana lekcja historii.
Z pełną ofertą gier na Netfliksie możecie zapoznać się pod tym linkiem. Tytuły dostępne do pobrania są podzielone na gatunki, co trochę ułatwia wybór potencjalnie interesujących nas produkcji.
Jeśli piszesz o grach i masz chęć wspólnie coś stworzyć lub jesteś niezależnym twórcą gier i chcesz, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, napisz na adres: narwana.games@gmail.com
© Narwana Games 2024